Jak należy przygotować miejsce pod rusztowanie?

rusztowanie

Rusztowanie jest konstrukcją, którą można zobaczyć na prawie wszystkich placach budowy. Kluczowe jest rozstawienie go w odpowiedni sposób, wyposażenie pracowników w zabezpieczenia takie jak uprzęże oraz dobry stan techniczny rusztowania. Poza tymi kwestiami, aby praca na rusztowaniu była bezpieczna, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. (więcej…)

Jak prawidłowo zdemontować rusztowanie?

rusztowanie

Po zakończeniu prac na wysokości konieczne jest zdemontowanie niepotrzebnego już rusztowania. Należy pamiętać, że demontaż jest równie niebezpieczny co montaż rusztowań. Wiąże się z ryzykiem upadku oraz zranienia osoby postronnej spadającym przedmiotem. Zasady demontażu rusztowania, tak samo, jak montażu, ustalają konkretne przepisy. (więcej…)

Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas pracy na rusztowaniu?

rusztowanie

Praca na wysokości jest związana ze zwiększonym ryzykiem. Najbardziej poważne wypadki są spowodowane przez nieprzestrzeganie zasad BHP podczas pracy. Osoby pracujące na rusztowaniach są narażone poza dużą wysokością, na niesprzyjające warunki pogodowe oraz wąską przestrzeń roboczą. To wszystko sprawia, że sposób pracy i przygotowanie rusztowań koniecznie powinny spełniać wymogi bezpieczeństwa. (więcej…)

Jak wybrać rodzaj rusztowania?

rusztowanie

Rusztowanie jest niezbędnym wyposażeniem na każdej budowie na wysokościach. Istnieje bardzo duży wybór rusztowań, co może utrudniać dopasowanie odpowiedniego do budowy lub remontu, który się prowadzi. Rusztowanie może być przydatne w bardzo wielu rodzajach prac, od remontów w kamieniach o wysokich stropach po budowę wieżowca. Rusztowania muszą spełniać wiele norm, aby mogły być używane. (więcej…)

Co wpływa na nośność rusztowania?

rusztowanie

Wykonywanie prac na wysokości wymaga stosowania rozwiązań, które zapewnią odpowiednią stabilność i właściwy poziom bezpieczeństwa. Do najlepszych metod należy korzystanie z rusztowań, które pozwalają na swobodny dostęp do miejsca prowadzenia robót, a także używanie rozmaitych urządzeń oraz potrzebnych przy konkretnych zadaniach materiałów. Ważne jednak, by planując poszczególne roboty i sposób wykorzystania konstrukcji nie doprowadzić do jej nadmiernego obciążenia. Przekonajmy się, jakie czynniki mają tu największe znaczenie. (więcej…)

Jakie są normy dotyczące rusztowań?

rusztowanie

Rusztowania są podstawowym wyposażeniem podczas wykonywania prac budowlanych i remontowych, które muszą być prowadzone na wysokości. Ich konstrukcja zapewnia nie tylko właściwą stabilność i umożliwia swobodny dostęp do obszaru, w którym mają być prowadzone roboty, ale także gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno dla pracowników, jak i osób znajdujących się w pobliżu. Prawidłowy poziom ochrony mogą jednak zaoferować wyłącznie te rusztowania, które odpowiadają wymaganiom określonym w obowiązujących przepisach. Przyjrzymy się bliżej warunkom, jakie muszą spełnić rusztowania oraz normom, które ich dotyczą. (więcej…)

Charakterystyka rusztowań przejezdnych

Standardowe rusztowania wykonane z profili stalowych cechują się stabilną, ale bardzo ciężką, nieruchomą (montowana w jednym miejscu) konstrukcją. Nie zawsze…

Zalety rusztowań modułowych

rusztowanie

Rusztowania modułowe znajdują obecnie szerokie zastosowanie. Doceniane są przede wszystkim za stosunkowo prosty montaż i solidną, stabilną konstrukcję. Sprawdzają się przede wszystkim podczas pracy na dużych wysokościach przy budynkach o nietypowej formie. Jakie są inne zalety rusztowań modułowych? (więcej…)

Czym są rusztowania ramowe?

rusztowanie

Rusztowania to bardzo liczna grupa tymczasowych konstrukcji, które występują w wielu rodzajach i przeznaczone są do różnych zastosowań. Ich celem jest umożliwienie bezpiecznej pracy na wysokościach. W tym wpisie skupimy się na rusztowaniach ramowych, których główną, chociaż nie jedyną zaletą jest prostota montażu i późniejszego demontażu. (więcej…)