Czym są rusztowania elewacyjne?

rusztowania

Rusztowania to konstrukcje tymczasowe, które wykorzystuje się do prowadzenia różnego rodzaju prac na wysokości od kilku do kilkudziesięciu metrów nad ziemią. W przeszłości rusztowania wykonywane były najczęściej z drewna, ale materiał ten szybko ulegał zniszczeniu ze względu na działanie czynników atmosferycznych. Obecnie konstrukcje te tworzy się przeważnie z aluminium lub stali, a tylko niektóre ich elementy pozostały drewniane. Jednym z najpopularniejszych rodzajów rusztowań są elewacyjne. Wykorzystuje się je w wielu miejscach, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat ich zastosowań.

Czym charakteryzuje się ten rodzaj rusztowań?

Rusztowania elewacyjne to tymczasowe konstrukcje ramowe składające się z powtarzalnych elementów wykonanych najczęściej z metalu, lecz czasem również z drewna. Ten rodzaj rusztowań opiera się na pionowej konstrukcji nośnej zbudowanej z prefabrykowanych ram, a dodatkowo posiada pomosty i inne elementy zwiększające sztywność. Całość jest kotwiona do ściany budynku, aby się nie chwiała i była bezpieczna dla pracowników. Dzięki swojej strukturze rusztowania elewacyjne można szybko montować, rozbudowywać, a następnie bezproblemowo demontować, gdy przestaną być potrzebne w danym miejscu.

Te rusztowania wykorzystuje się do wielu prac budowlanych, remontowych, montażowych lub instalacyjnych, które wykonywane są na wysokościach. Przydają się podczas wznoszenia nowych budynków i związanych z tym prac murarskich, instalacyjnych oraz wykończeniowych. Konstrukcje te stosuje się jednak również podczas remontów elewacji, termomodernizacji ścian oraz do wielu innych prac konserwacyjnych. Rusztowania elewacyjne dostępne są w wielu wymiarach i wysokościach, zależnie od swoich konkretnych parametrów mogą być używane nie tylko na zewnątrz, ale także we wnętrzach budynków.

Jak wybrać najlepsze rusztowanie elewacyjne?

Wybór odpowiedniego rusztowania elewacyjnego jest zależny przede wszystkim od tego, do jakiego budynku jest ono potrzebne i jakie rodzaje prac mamy zamiar wykonywać. Ważne parametry, jakie warto przede wszystkim wziąć pod uwagę, to wysokość całości rusztowania, jego maksymalne dozwolone obciążenie oraz głębokość pomostów. Ten ostatni parametr powinien wynosić co najmniej 70 cm, jeśli jednak wiemy, że podczas prac na pomostach będą ustawiane materiały budowlane, to wygodniejsza będzie głębokość nawet do 110 cm. Jeśli weźmiemy to wszystko pod uwagę, wtedy dużo łatwiej będzie nam wybrać rusztowanie jak najbardziej dostosowane do naszych potrzeb i wymagań.