Jak wybrać rodzaj rusztowania?

rusztowanie

Rusztowanie jest niezbędnym wyposażeniem na każdej budowie na wysokościach. Istnieje bardzo duży wybór rusztowań, co może utrudniać dopasowanie odpowiedniego do budowy lub remontu, który się prowadzi. Rusztowanie może być przydatne w bardzo wielu rodzajach prac, od remontów w kamieniach o wysokich stropach po budowę wieżowca. Rusztowania muszą spełniać wiele norm, aby mogły być używane.

Rusztowania przejezdne i elewacyjne

Podstawowym rozróżnieniem rusztowań jest podział na przejezdne oraz elewacyjne. 

Rusztowania przejezdne wykorzystuje się przy remontach niższych budynków. Jest to spowodowane tym, że rusztowania przejezdne są mobilne, więc nie mogą być bardzo wysokie. Najczęściej wykorzystuje się je wewnątrz już wybudowanych budynków. Ich konstrukcja jest lekka i łatwa w montażu. Mimo mobilności są stabilne i można je unieruchomić. 

Rusztowania elewacyjne mogą być wysokie. W odróżnieniu od przejezdnych ten rodzaj rusztowania musi być przymocowany do ściany budynku. Rusztowania elewacyjne są łatwe w montażu i demontażu. Rusztowanie tego typu sprawdzi się najlepiej przy pracach, które wymagają częstych zmian w wysokości lub szerokości rusztowania.  

Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wybieraniu rusztowania?

Bez znaczenia, na jaki rodzaj rusztowania się zdecydujemy, należy upewnić się, że spełnia ono normy bezpieczeństwa potwierdzone atestami. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest maksymalne obciążenie, do którego dostosowane jest rusztowanie. Rusztowanie trzeba dobrać do wysokości budynku, nad którym trwają prace. Poza wysokością istotna też jest szerokość podestów. Im szersze, tym wygodniejsza jest praca na nich. Należy to wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli materiały budowlane mają być stawiane na rusztowaniu. Bardzo ważne jest dostosowanie podłoża pod rusztowanie oraz sposób montażu i zakotwiczenia rusztowania. Zajmują się tym osoby posiadające uprawnienia w tym zakresie. 

Podesty rusztowań są wykonane najczęściej z drewna lub stali. Drewno ma większy ciężar, dzięki czemu dodatkowo stabilizuje rusztowanie. Z kolei stalowe podesty są antypoślizgowe, co jest istotne w czasie opadów deszczu.