Na co zwracać uwagę przy kupnie rusztowania?

rusztowania

Rusztowanie powinno być trwałe i zapewniać użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. Dlatego zakup rusztowań używanych powinien być starannie przemyślany. Jakimi kryteriami należy się kierować, dokonując wyboru?

Najważniejsze czynniki podczas zakupu rusztowania

Rusztowanie to wielofunkcyjna konstrukcja, której nie może zabraknąć na żadnym placu budowy. Jej zadaniem jest zapewnianie zarówno pracownikom, jak i wykorzystywanym przez nich urządzeniom i materiałom bezpiecznego oparcia podczas wykonywania robót budowlanych. By upewnić się, że interesujące nas systemy rusztowań spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa oraz są zgodne z przepisami prawnymi, podczas dokonywania zakupu powinniśmy kierować się określonymi kryteriami. Są to:

  • Stan rusztowaniaużywane rusztowania mogą być tak samo wytrzymałe i funkcjonalne jak nowe systemy. Podczas zakupu warto jednak skontrolować ich sprawność i stabilność. Sprawdźmy też, czy system jest kompletny. Zgodnie z przepisami prawa powinien posiadać m.in. deskę krawężnikową o wysokości 0.15m i poręcz ochronną dla podestów powyżej 1.1m. Każde pole rusztowania powinno mieć dwie poręcze pojedyncze lub jedną podwójną, a także krawężnik i zabezpieczenie boczne. Równie istotne są dodatkowe elementy mocujące i balustrady. Sprawdźmy też stan podstawek śrubowych oraz wartość ich maksymalnego dopuszczalnego wykręcenia i długość ich pokrycia (o ile takową podano). Informacje te można znaleźć w instrukcji producenta.
  • Kompletna dokumentacja i niezbędne certyfikaty – kupując rusztowanie, sprawdźmy, czy posiada certyfikację i wszystkie niezbędne dokumenty. Zaliczają się do nich:
    • Instrukcja – nazywana niekiedy Dokumentacją Techniczno-Ruchową (DTR). Powinna zawierać instrukcję montażu, eksploatacji i demontażu każdego z komponentów, instrukcję przechowywania i serwisowania systemu, wykaz komponentów, informacje o obciążeniach przenoszonych przez podstawki oraz oddziałujących na elewację, a także siatki zestawów typowych.
    • Projekt rusztowania – stosowany w przypadku niestandardowych wariantów zabudowy.
  • Normy bezpieczeństwa – upewnijmy się, że interesujące nas rusztowanie spełnia normy PN-M-49000.