Rusztowania rurowe to historia – sprawdź nowoczesne alternatywy

Technologia w budownictwie rozwija się w niezwykłym tempie. Co rusz pojawiają się nowe rozwiązania i materiały. Rusztowania również muszą sprostać coraz większym wymaganiom. Jakie są obecnie najpopularniejsze rusztowania?

Rusztowania warszawskie
Te kolumnowe konstrukcje wykorzystywane są przy pracach murarskich, tynkarskich, spawalniczych czy szklarskich. Prostota i szybkość łączeń czopowych umożliwiają pracę na zewnątrz lub wewnątrz budynków.
Mimo tego, że i one są dość przestarzałe, to łatwość wzniesienia około 8-metrowego rusztowania, a następnie złożenia go, sprawiła, że dziś rusztowania warszawskie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wśród firm budowlanych.

Rusztowanie ramowe
Jeśli brakuje nam doświadczenia w poruszaniu się po pomostach miedzy kolejnymi kondygnacjami, warto wybrać ramy, które oprócz pomostów mają również stężenia utrzymujące rusztowanie. Wykorzystywane są tu zarówno poziome, jak i ukośne elementy. Zapewniają one większe bezpieczeństwo, a przy tym również nie wymagają specjalistycznej wiedzy w zakresie składania, które jest szybkie i wygodne. Rusztowania ramowe umożliwiają także poszerzanie i zwężanie pomostów w zależności od naszych potrzeb.

Rusztowania przejezdne
Kolejny sprawdzony sposób na szybką i wygodną pracę to rusztowania jezdne. Bez konieczności ciągłego rozbierania i składania na nowo rusztowania możemy przemieścić je np. wzdłuż ściany budynku. Umożliwiają to ramy z kółkami. Konstrukcja wieżowa sprawia, że rusztowanie nie zajmuje dużo miejsca (podstawy mają maksymalnie 1,5 na 3 m), dlatego używana jest często w halach w pracach montażowych i konserwatorskich. Maksymalna wysokość przeważnie waha się między 12 a 18 m. W aspekcie bezpieczeństwa warto wspomnieć o możliwości zakotwiczenia rusztowania, by koła nie poruszały się w trakcie prac.
Nasi klienci cenią je przede wszystkim za prostą konstrukcję oraz uniwersalność, ponieważ jedno rusztowanie świetnie sprawdzi się w kilku projektach. Co więcej, szybko można je zamontować, ale i rozebrać po skończonej pracy.

Rusztowania modułowe
Najbardziej złożone, ale też niezastąpione przy dużych pracach budowlanych. Konstrukcje systemowe pozwalają dopasować rusztowanie za pomocą rygli i stężeń – możemy połączyć stojaki, tworząc dowolne konfiguracje potrzebne przy pracach na obiektach o niekonwencjonalnej architekturze. Ich montaż jest czasochłonny, jednak przy wysokich budynkach tylko rusztowania modułowe mają zastosowanie. Stąd też wynika ich wysoki koszt.

Potrzebujesz czegoś specjalnego? Zadzwoń do nas, a przybliżymy Ci wszystkie nasze propozycje.
O rusztowaniach wiemy wszystko

RUSZTOWANIA WARSZAWSKIE – co to jest?

To najbardziej popularne rusztowania używane do prac zewnętrznych w domach jednorodzinnych oraz wewnątrz budynków.  Elementy są montowane czopowo i możemy z nich stworzyć konstrukcję sięgającą 8 m wysokości. To zazwyczaj wystarczający zasięg do prac malarskich, tynkarskich, murarskich, spawalniczych i wielu innych. 

Zalety rusztowań warszawskich 
CENA – dość niska w porównaniu do innych rodzajów rusztowań. 
LEKKIE – jeden segment rusztowania warszawskiego waży około 8-10 kg, elementy może przenosić jedna osoba. 
ŁATWE W TRANSPORCIE – krótkie i lekkie elementy.
SZYBKI MONTAŻ – poszczególne segmenty montuje się ze sobą bez użycia dodatkowych akcesoriów i narzędzi, wystarczy młotek.  Prostota elementów powoduje, że trudno tutaj o jakiekolwiek błędy montażowe.

Dodatki 
KÓŁKA – nadają się do mniejszych konstrukcji – ułatwiają i znacznie przyspieszają przenoszenie rusztowania. ‍♂‍♂‍♂ Warto jednak zadbać o to, by kółka miały gumową obudowę oraz hamulce zabezpieczające rusztowanie w trakcie pracy.
PORĘCZE – to ważny element zapewniający bezpieczeństwo  – montuje się je na szczycie konstrukcji.
DRABINY – umożliwią szybsze dostanie się na wyższe kondygnacje. 

Wady: 
BEZPIECZEŃSTWO – dość niebezpieczna konstrukcja, która najczęściej nie posiada niezbędnych certyfikatów. To przekłada się na niskie bezpieczeństwo pracowników. 
TYLKO NISKIE WYSOKOŚCI – pozwala na budowanie poszczególnych elementów tylko na wysokość 8 metrów.

Co jest najważniejsze przy wyborze? 
Przede wszystkim bezpieczeństwo. ‍♂
Naczelną ideą rusztowania jest zapewnienie ochrony jego użytkownikowi. Dlatego decydując się na zakup, powinniśmy zwrócić uwagę na takie elementy jak:
– powłoka antypoślizgowa  czy tłoczenia na podestach, które chronią przed upadkiem – podesty powinny być częścią zestawu, natomiast należy unikać własnoręcznie tworzonych kładek, które nie zapewniają pracownikom bezpieczeństwa.
– stan techniczny  – czy elementy nie są skorodowane albo powykrzywiane. 

Podsumowanie: 
Rusztowania warszawskie były i będą bardzo często wykorzystywane na polskich budowach ze względu na niską cenę  i łatwość montażu  oraz bardo szeroki wachlarz zastosowania przy niskich budowach.

Jeśli potrzebujesz właśnie takiego rusztowania, skontaktuj się z nami, doradzimy i podpowiemy rozwiązanie najlepsze dla Ciebie.
O rusztowaniach wiemy wszystko. 

8 ZASAD KOTWIENIA RUSZTOWAŃ

Punkty kotwienia (ilość i położenie) określa monter z uprawnieniami. 

Podstawowe zasady wykonywania zakotwień:
1⃣ kotwienie rozpoczyna się od drugiego poziomu rusztowania,
2⃣ zakotwienia rozmieszczane są symetrycznie na całej powierzchni rusztowania,
3⃣ kotwy rozmieszcza się co drugie pole w poziomie oraz co drugą kondygnację, przy czym sąsiednie rzędy zakotwień są przesunięte w stosunku do siebie o jedno pole,
4⃣ pion komunikacyjny kotwimy z każdej strony co 4 m,
5⃣ najwyższą kondygnację rusztowania należy kotwić w co drugim polu,
6⃣ wszystkie ramy, do których przymocowane są szerokie, zewnętrzne konsole rozszerzające, muszą być kotwione, a w przypadku stosowania pomostów o długości 3,0 m kotwić również należy ramy znajdujące się o jedną kondygnację niżej.
7⃣ kotwy powinny być na skrajnych pionach rusztowania,
8⃣ usytuowanie kotew powinno umożliwiać swobodne poruszanie się po rusztowaniu i być wykonane możliwe najbliżej węzła rusztowania oraz prostopadle do ściany.

Prawidłowe zakotwienie rusztowania oznacza w praktyce bezpieczną pracę na rusztowaniu. 
Cała procedura kotwienia rusztowania to bardzo ważna i podlegająca przepisom czynność. 

Niedopuszczalne jest: 
● mocowanie zakotwień do odgromników, rynien dachowych, rur spadowych, ram okiennych itp.,
● stosowanie lin i drutów ściągających,
● kotwienie pod kątem innym niż prostym do ściany budynku,
● umieszczanie na kotwach podestów roboczych (kotwienie nie przenosi sił pionowych),
● umieszczanie plandek bądź siatek ochronnych na rusztowaniu bez odpowiedniego układu kotwienia.

W przypadku założenia plandeki (siatki) na rusztowaniu do tego nieprzystosowanym następuje przeciążenie istniejących kotew, co może doprowadzić do ich wyrwania, a w konsekwencji do katastrofy budowlanej. 

Każde rusztowanie przed oddaniem do eksploatacji należy poddać kontroli,  która obejmuje także sprawdzenie zakotwień. Należy  porównać siatkę kotwień ze szkicem projektowym,  sprawdzić usztywnienie zakotwień oraz  przeprowadzić próby wyrwania kotwi (pomiaru sił zakotwień) np. za pomocą specjalnego przyrządu. Wyniki badań zamieszczamy w protokole i przechowujemy przez okres eksploatacji rusztowania. 

Co to jest znak CE, DTR, znak B, certyfikat, deklaracja zgodności ❓

Czyli jakie dokumenty są wymagane przy zakupie i użytkowaniu rusztowania?

Kupując rusztowanie, powinniśmy otrzymać od sprzedawcy:
📌 deklarację lub certyfikat zgodności rusztowania z normą PN-M-47900,
📌 dokumentację techniczno-ruchową (DTR).
Są to jedyne wymagane przez przepisy dokumenty, które musi nam dostarczyć sprzedający rusztowanie.

Deklaracja zgodności rusztowania z normą PN-M-47900 wystawiana jest przez producenta. Producent bierze w niej na siebie pełną odpowiedzialność za zgodność wyrobu z obowiązującymi przepisami. Rusztowania mogą również zostać wyprodukowane w oparciu o normy europejskie PN-EN 1004 – dla rusztowań ruchomych (przejezdnych) oraz PN-EN 12810 – dla rusztowań elewacyjnych i do tych dokumentów może odnosić się deklaracja zgodności.

Dokumentacja techniczno-ruchowa (DTR) – określa zasady, warunki i sposób montażu rusztowania. Stanowi swoistą instrukcję obsługi. 👍

Znak CE – na dzień dzisiejszy rusztowania nie podlegają oznakowaniu znakiem CE ponieważ nie są jeszcze objęte tzw. Dyrektywami Nowego Podejścia Unii Europejskiej. 

Znak B – z dniem 01.05.2004 ustawa o certyfikacji wyrobów przestała obowiązywać i na dzień dzisiejszy znak B nie ma żadnej mocy prawnej.  Niektórzy producenci, którzy przed dniem 01.05.2005 otrzymali znak B na swoje wyroby, posługują się nim nadal. Jakkolwiek certyfikat na znak B na pewno świadczy o wysokim bezpieczeństwie wyrobu, to nie jest on wystarczającym dokumentem w myśl obowiązujących przepisów.

O rusztowaniach wiemy wszystko.

Stern Service leasinguje nowe rusztowania od 1.06.2016

Teraz szybszy rozwój Twojej firmy jest na wyciągnięcie ręki. Bez uciążliwych wizyt w banku czy urzędzie! Minimum formalności = Maksimum korzyści dla Ciebie.

Leasing to w praktyce przekazanie w Twoje ręce fabrycznie nowych rusztowań w zamian za co miesięczną opłatę. Ta forma finansowania pozwala na zminimalizowanie podatku dochodowego z uwagi na oto że każda wpłata stanowi koszt uzyskania przychodu w danym miesiącu.

Zapraszamy do kontaktu tel. 882 128 805

 

Akcja promocyjna ” Przywitanie wiosny” edycja 2016

Ogromnie dziękujemy naszym wierny klientom oraz tym którzy dołączyli do nas podczas tegorocznej edycji promocji ” Przywitanie wiosny”. Pragniemy jednocześnie poinformować że seria 770 ciesząca się największy powodzeniem jest dostępna do wysyłki po 6 czerwca br. Przyjmujemy zamówienia normalnie w ramach akcji do końca bieżącego miesiąca również na ten model ( z realizacją w wyżej wymienionym terminie). Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaufanie! Do usłyszenia :)

OFERTA PROMOCYJNA

Odkryj oryginalny sposób zaoszczędzenia na podatku dochodowym!

logo do sklepu

Rozpocznij Nowy Rok w swojej firmie bogatszy o nowe rozwiązanie dla Twojej firmy.

banner-1050602_1920

Martwi Cię wysoki podatek dochodowym do zapłaty? Chcesz na tym zaoszczędzić i jednocześnie zainwestować w swoją firmę? Zbliża się koniec roku czas rozliczania z fiskusem. Możesz zapłacić podatek tak jak został on naliczony. Możesz oddać do budżetu państwa swoje ciężko zarobione pieniądze.

Możesz też tego nie zrobić i zapłacić o wiele mniej!!!

euro-870758_1920

Masz na to jednak czas tylko do końca roku kalendarzowego.

Nie wiesz jak to zrobić?

Masz na to jakiś pomysł?

Jest wiele rozwiązań!

My proponujemy coś wyjątkowego i oryginalnego…

Z naszą firmą będziesz bogatszy o nowe rozwiązania dla swojej firmy, zaoszczędzisz czas, a praca stanie się łatwa i przyjemna,

Wybierz aluminiowe rusztowania przejezdne Aluberg, z nowym sezonem wykorzystasz je do pracy, która zawsze już będzie łatwa, bezpieczna. Tylko z rusztowaniami Aluberg.

ALuberg

Mobilne rusztowania Aluberg rozwiązują wszystkie problemy, z jakimi do tej pory borykali się nasi Klienci (a nawet pracownicy).

Sprawdź sam.

Czas leci, rok 2015 już zaraz się skończy. Nie czekaj aż będzie za późno z inwestycją.

Ostatnia szansa tego sezonu, oferta ważna tylko do końca roku! Rabat tylko z tą ofertą na hasło Aluberg 2015.

Spiesz się i zamów już teraz nasze rusztowania dopóki są jeszcze w ofercie, nasi zadowoleni klienci ustawiają się w kolejce korzystając z tej okazji,  właśnie w tej chwili.

Zejdź z podatku dochodowego

Zainwestuj w swój rozwój

Zapoznaj się z ofertą

post

Aluberg scaffolding – series 1370

ALUBERG aluminium scaffolding is part of a series of professional mobile scaffolding units. With its quick clamp connection system, which additionally provides exceptional stability, ALUBERG scaffolding can be quickly and easily assembled and disassembled without the use of any additional tools

rusztowania-jezdne    zatrzaski-rusztowania

Series 1370 scaffolding with various heights and a 1370 x 1915 mm working platform is part of a series of professional rolling scaffolds. Series 1370 is provided with height-adjustable track rollers, so any floor unevenness can be quickly compensated for.

A series of aluminium scaffolding for versatile applications and for work at heights up to 12 meters. This is an anti-slip scaffolding with profiled rungs.

The platform height can be freely adjusted in 28 cm intervals without rebuilding the scaffold.

seria-1379Details:

 • scaffolding group 3 according to EN 1004, maximum load 200 kg/ m2
 • aluminium scaffolding unit for versatile applications and for work at heights up to 12.0 m
 • quick-clamp connection system – frames and rungs made of tubes with 50.8 mm diameter
 • anti-slip, profiled rungs – assembly and disassembly without tools
 • track roller sets with adjustable height
 • high-quality construction materials
 • materials resistant to weather conditions
 • platform height can be freely adjusted (in 28 cm intervals) without rebuilding the scaffolding unit.
 • scaffolding height can be configured in 1 m intervals (working height from 4m to 12m)

 

rusztowanie   _MG_1514a

Please check out our offer and choose the model that best suits you.

post

ALUBERG SCAFFOLDING – SERIES 770

ALUBERG aluminium scaffolding is one of a series of professional mobile scaffolding units. With its quick clamp connection system, which additionally provides exceptional stability, ALUBERG scaffolding can be quickly and easily assembled and disassembled without the use of any additional tools.

 

rusztowania-jezdne   zatrzaski-rusztowania

Series 770 scaffolding with various heights and a 770 x 1915 mm working platform is one of a series of professional rolling scaffolding units.  Series 770 is provided with height-adjustable track rollers, so any floor unevenness can be quickly compensated for. A series of aluminium scaffolding for versatile applications and for work at heights up to 12 metres. This is anti-slip scaffolding with profiled rungs. The platform height can be freely adjusted in 28 cm intervals without rebuilding the scaffold.

Rusztowania z serii 770 o różnych wysokościach oraz o powierzchni roboczej o wymiarach 770x1915mm należą do serii profesjonalnych rusztowań przejezdnych.  Seria 770 wyposażona jest w rolki jezdne z regulacją wysokośći, dzięki temu można szybko zniwelować wszelkie nierówności podłoża. Seria rusztowań aluminiowych do wszechstronnych zastosowań i do prac na wysokości do 12 m. Są to rusztowania antypoślizgowe, z profilowanymi szczeblami. Wysokość podestu można zmieniać dowolnie co 28 cm bez konieczności przebudowy rusztowania.

aluberg 770Details:

 • scaffolding group 3 according to EN 1004, maximum load 200 kg/ m2
 • aluminium scaffolding for versatile applications and for work at heights up to 12.0 m
 • quick-clamp connection system – frames and rungs made of tubes with 50.8 mm diameter
 • anti-slip, profiled rungs – assembly and disassembly without tools
 • track roller sets with adjustable height
 • high-quality construction materials
 • materials resistant to weather conditions
 • platform height can be freely adjusted (in 28 cm intervals) without rebuilding the scaffolding.
 • scaffolding height can be configured in 1 m intervals (working height from 4m to 12m)

 

rusztowanie   _MG_1514a

Please check out our offer and choose the model that best suits you.

post

Aluberg scaffolding – Home

ALUBERG HOME aluminium scaffolding is part of a series of lightweight, folding scaffolding units e.g. for household applications. An additional advantage of ALHOME scaffolding is that when folded it takes up very little space, so it can fit even to standard doors. It can also be stored in a garage, and transported in the boot of a SUV. With its quick clamp connection system, which additionally provides exceptional stability, ALUBERG scaffolding can be quickly and easily assembled and disassembled without the use of any additional tools

ALHOME series scaffolding with 1800 x 680 mm working platform is part of a series of lightweight, folding scaffolding units. The ALHOME series scaffolding is provided with height-adjustable track rollers, so any floor unevenness can be quickly compensated for.

A series of aluminium scaffolding for applications in small rooms (apartments, offices) and for work at heights up to 6.6 meters. This is anti-slip scaffolding with profiled rungs. The platform’s height can be adjusted in 25 cm intervals without the need to dismantle the structure.

Details:

 • scaffold group 2 according to EN 1004, maximum load 150 kg/ m2
 • aluminium scaffolding unit for versatile applications and for work at heights up to 6.6 m
 • quick-clamp connection system – frames and rungs made of tubes with 50.8 mm diameter
 • anti-slip, profiled rungs – assembly and disassembly without tools
 • track roller sets with adjustable height
 • high-quality construction materials
 • materials resistant to weather conditions
 • The platform’s height can be adjusted in 25 cm intervals without dismantling the structure.
 • the basic module fits in a standard doorway.
post

Aluberg scaffolding- alhobby

ALUBERG ALHOBBY aluminium scaffolding is part of a series of lightweight, folding scaffolding units e.g. for household applications. An additional advantage of ALHOBBY scaffolding is that when folded it takes up very little space, so it can fit even to standard doors. It can also be stored in a garage, and transported in the boot of an SUV. With its quick clamp connection system, which additionally provides exceptional stability, ALUBERG scaffolding can be quickly and easily assembled and disassembled without the use of any additional tools

zatrzaski-rusztowania     rusztowania-jezdne

ALHHOBBY series scaffolding with 1800 x 680 mm working platform is part of a series of lightweight, folding scaffolding units. The ALHHOBBY series is provided with height-adjustable track rollers, so any floor unevenness can be quickly compensated for.

A series of aluminium scaffolding for applications in small rooms (apartments, offices) and for work at heights up to 7.2 metres. This is an anti-slip scaffolding with profiled rungs.

The platform’s height can be adjusted in 25 cm intervals without the need to dismantle the structure.

ALHOBBY 001Details:

 • scaffold group 3 according to EN 1004, maximum load 200 kg/ m2
 • aluminium scaffolding unit for versatile applications and for work at heights up to 7.2 m
 • quick-clamp connection system – frames and rungs made of tubes with 50.8 mm diameter
 • anti-slip, profiled rungs – assembly and disassembly without tools
 • track roller sets with adjustable height
 • high-quality construction materials
 • materials resistant to weather conditions
 • the platform’s height can be adjusted in 25 cm intervals without dismantling the structure.
 • the basic module fits in a standard doorway.

rusztowanie   _MG_1514a

Please check our offer and choose the model that best suits you.

post

Aluberg rolling scaffolding, aluminium scaffolding units, mobile scaffolding units

How to save many hours of work and a few thousand GBP on scaffolding?

You know the situation, whereby instead of working on an overhaul or repair, you need to lose time moving scaffolding? Even if it would take you one hour per week, it turns out that within a year you lose MORE THAN A WEEK of work just for scaffolding. Plus the problems of storage and transport. And high prices.

We once experienced all these difficulties ourselves. Our employees had spent hundreds of hours assembling and dismantling scaffolding, as well as doing work at heights. We have tried various scaffolding models – with all their shortcomings … So when we heard about new Polish rolling scaffolding, we just had to test it.

How to solve ALL problems with scaffolding and save?

The tests went extremely well! Our employees – specialists with fitter certificates of the Institute of Mechanised Construction and Rock Mining – they checked everything. And they confirmed that the Aluberg mobile scaffolding could solve all the problems, with which our clients (and employees) had coped so far.

We have been using the scaffolding ourselves for several months in our business. With it our clients have saved dozens of hours, because the structure can be moved to another location in just a moment.

See 7 proofs of beznazwy  scaffolding’s unrivalled merits

We compared the Aluberg scaffolding with competing products. The results were surprising! Our experts had confirmed that Aluberg was ahead of the competition. See 7 reasons why you should choose just this scaffolding and not overpay:

First proof: Fast assembly

The scaffolding’s assembly is very easy and requires no tools at all. And yet its structure is stable, strong and durable.

Second proof: Easy to move

Moving the scaffolding unit to another location takes virtually only a moment. Instead of lengthy downtime associated with the need to set up the structure in another place, just a short pause is enough – and you can resume working, for instance on another wall of the building.

Third proof: Lightweight and durable design

Strong scaffolding need not be heavy! It all depends on the materials used in its manufacture. Aluminium is ideal in this situation. A structure made of lighter tubes is even easier to relocate, and at the same time it withstands harsh weather conditions perfectly.

Fourth proof: Precise height adjustment

Aluberg scaffolding may reach 12 m in height without additional modules, meaning – as a matter of fact – at no extra cost. In addition, the platform height is adjustable: the consecutive levels are just 28 cm apart. The platform’s appropriate setting has never been so easy.

Fifth proof: Safety and compliance

The scaffolding structure is exactly what is expected by people working at heights, and at the same time – conforms to the requirements on e.g. maximum load. In this respect Aluberg equals the most expensive solutions on the market.

Sixth proof: Easy storage

Owing to its compact design, the sliding scaffolding, when folded, takes up minimum space. Folded tubes and platforms will fit even in a garage.

Seventh proof: Clear instructions

All information on the scaffold and its assembly is found in the manufacturer folders. With these straightforward instructions you will be able to set up the scaffolding alone, even if you have not dealt with similar structures before.

Now you know why we only recommend these scaffolding units to you. This structure is as good, as the expensive scaffolding of foreign manufacturers, but it costs a lot less. If you try it just once – you will always want to work on Aluberg scaffolding. It is so durable, that it will last for many years.

post

Wall and ceiling formwork for sale

Formwork for Sale

Especially for you, we have chosen the best and most reliable used wall and ceiling formwork of such reputable  manufacturers like Rasto, Manto,Tekko, Peri, Hunnebeck and others . In addition to the best quality, we also offer the best prices on the market.

Before sale, each formwork piece is thoroughly inspected and tested, which enables us to guarantee its solidity, and your complete safety.

If you need professional advice and individual pricing, please call us or send a message now today to the following address: biuro@strenservice.pl

post

Wall and ceiling formwork purchase

Formwork purchase

For our clients we have also prepared a unique offer of wall and ceiling formwork purchase for cash. What distinguishes us from our competitors is the formwork pick-up, always with our own transport. So you need not to worry about transport planning and arrangements, and in addition about payment for transport services.

If you wish to dispose of your formwork, just call us or send a message to: biuro@sternservice.pl

You may also use our contact form to quickly and easily attach the specifications of your formwork and its photos.

post

Wall and ceiling formwork

Wall and ceiling formwork

Every specialist knows that formwork plays an extremely important role in the construction process. It is not worth saving on formwork, because just on its robustness and reliability depends the concrete object’s shape at every stage of its construction.

To ensure the highest standard of your work, and in response to numerous inquiries, we have extended our offered range with wall and floor formwork.

All our products come from proven and well-known manufacturers, Rasto, Manto, Tekko, Peri, Hunnebeck and others. The wall and ceiling formwork is made entirely of very durable materials, so it can be safely used for many years.

Contact us today and learn more, we operate in Poland and Europe.

post

Scaffolding sale

Scaffolding sale

Especially for you we have chosen the most popular and robust, German made scaffolding systems: Plettac, Layher, Bosta and Rux.

These companies are known to those ‘in the know’ throughout the world, and are famous for their high quality and reliability.

This is one of the most durable products of its kind on the market.

If you need good, proven scaffolding, just let us know. We operate throughout Poland and Europe!

And now something really special! We also offer unique Aluberg rolling scaffolding.

Why Customers appreciate it the most? First and foremost for its simple design and versatility, since one scaffolding unit will excel in several projects. Furthermore, it can be fitted quickly, but also dismantled after work.

Aluberg Scaffolding is made in Poland and has all the necessary certificates and permits. The highest national and European standards guarantee 100% safe and secure comfort of working at heights.

But that is not all! To each Aluberg rolling scaffolding unit we always add the Operation and Maintenance Manual. Do you wish to know more? Write us an email: biuro@sternservice.pl, and we shall answer all your questions.

post

SCAFFOLDING PURCHASE

Scaffolding purchase

Scaffolding is our profession and our real passion. We guarantee comprehensive service, regardless of whether you just wish to buy or sell scaffolding. We also offer the unique opportunity to dispose of used equipment.

We buy Plettac, Layher, Bosta and Rux façade scaffolding.

We always pay right away and in cash!

In addition to great prices and perfect service, our standard is also collecting scaffolding from Clients with our own transport. With this you lose neither time, nor money!

We approach each project individually, offering a personalised quote.

To learn more, call us or send an email to: biuro@sternservice.pl.

Please use our contact form to quickly send a detailed specification and pictures of your spare scaffolding.